Jak pečovat o pokožku kojenců
Kůže je velmi důležitým orgánem našeho těla, tvoří schránku, která tělo chrání. Zejména u dětí je nesmírně citlivá, narozdíl od nás dospělých, otupělých pro řadu vjemů současným hektickým způsobem života. Dítě vnímá kůží lásku své matky a svých blízkých. Dokáže velmi citlivě rozlišovat materiály šatiček, do kterých jej oblékáme nebo hraček, které mu nabízíme k hraní a může mít při tom různé pocity (proto dítě vždy oblékáme do oblečků z přírodních materiálů a hračky mu dáváme měkké, jednoduché, hadrové nebo dřevěné). Je velice důležité, jak a čím dětskou pokožku ošetřujeme. U dětí přibývá neuvěřitelným způsobem nemocí kůže. Jde o složitý problém, na kterém se podílí řada faktorů. Myslím, že jedním z důvodů, proč k tomu dochází je časté koupání, zejména v teplé vodě, komerčně prodávaná dětská kosmetika, obsahující konzervační látky, syntetické vůně a barviva a často nevhodná strava maminky či děťátka. Velmi šetrnou léčebnou kosmetiku pro miminka bez konzervačních látek, parfémů a barviv připravuje Weleda, Nobilis Tilia, Cosmetic Karl Hadek International, Eone. Z těchto přípravků považuji za nejlepší ty z firmy Weleda, protože suroviny na jejich výrobu jsou získávány alternativním způsobem, dle zásad ekologického biodynamického zemědělství. Další tři firmy připravují kosmetiku na základě aromaterapie a nabízí např. hydrofilní mycí oleje, olejové kapky do nosu apod., které zase nenajdeme u Weledy. Bližší informace ke správné výživě maminek a kojenců můžete najít v mých knížkách „Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky“, „Polévky a kašičky pro nejmenší“ nebo v publikaci „Nastávající a kojící maminky si vaří“.
Koupání miminek
Mazové žlázky pokožky kojenců pracují ještě nedokonale, ale přesto vytváří tenkou ochrannou vrstvičku, která dítě chrání a pomáhá mu udržovat tělesnou teplotu. Maminky, které koupou dítě každý den a k tomu celé tělíčko namydlí, tuto důležitou vrstvičku smývají. Děťátko stačí koupat 1 - 2x za týden. Dítěti podpíráme jednou rukou hlavičku s ramínky a bříško s hrudníčkem zakryjeme košilkou, kterou jsme mu vysvlekli, tímto jednoduchým způsobem zabráníme jeho ochlazování. Dítě jen krátce opláchneme. Nejlépe je nezvykat dítě na koupání v teplé vodě, ale jen krátce je oplachovat ve vlažné vodě, jak celé tělíčko při koupání, tak zadeček a genitálie při přebalování. Je to nejlepší prevencí kožních onemocnění. Časté koupání v teplé vodě může výrazně snižovat obranyschopnost dítěte. Vodu ke koupání můžeme vylepšit: - Zejména u neklidných dětí měsíčkovou přísadou do koupele (Weleda), není to mýdlo ani pěna, ale jde o výtažky z několika rostlin. - Do vody, připravené ke koupeli, vlijeme malou skleničku mléka, ve kterém jsme rozmíchali 3 kapky měsíčkového kojeneckého oleje (Weleda) nebo jiného panenského oleje. - Do vody můžeme přidat některý z koupelový dětských olejů výše uvedených aromaterapeutických firem. Do roku věku dítěte mýdlo nepoužíváme. Chováme se tak k velmi citlivé kůži děťátka šetrně a je to nejlepší prevence vzniku ekzémů. Mýdlo začneme používat až v roce, kdy začíná dítě chodit. Mydlíme však velmi střídmě, v žádném případě ne celé tělo, ale jen jeho ušpiněné části. Doporučuji měsíčkové mýdlo (Weleda), které je vyrobeno z rostlinných olejů nebo dětské hydrofilní mycí oleje. Po koupání do vlhkého neutřeného tělíčka vetřeme 3 kapky oleje (měsíčkový kojenecký olej Weleda, růžový olej (dr.Hauschka) nebo čistý olivový olej zakoupený v lékárně), který předtím rozetřeme ve svých mokrých teplých dlaních. Pokud má vaše děťátko velmi citlivou kůži, ošetřujeme jej mandlovým nebo sezamovým za studena lisovaným olejem. Výše uvedené firmy nabízí speciální dětské tělové oleje s éterickými oleji, které celé děťátko, nejen jeho kůži, velmi pozitivně ovlivňují. Zdůrazňuji, že na celé tělíčko stačí jen pár kapek oleje, který před nanesením na pokožku dítěte rozetřeme ve svých vlhkých rukou. Pokud bychom oleje vtírali větší množství do suché kůže, tato by začala být přesušenou. Pokud je to jen trochu možné, omýváme dítě pramenitou, neupravovanou vodou.
Péče o zadeček
Chtěla bych upozornit maminky, že pro dítě jsou vhodnější látkové pleny. Při používání plen jednorázových dochází snadněji ke vzniku opruzenin. Pokud se nechceme papírových plen vzdát, zabalíme děťátku zadeček do jedné bavlněné pleny složené do trojúhelníku a poté mu dáme papírovou plenu. Kůže tak není s fólií přímo ve styku. Maminka také dítě častěji přebaluje. Zadeček po každém přebalení omýváme pramenitou nebo alespoň nechlorovanou vodou a otíráme několika kapkami oleje. Pokud je dítě náchylné ke vzniku opruzenin, potíráme mu zadeček a místa zapářky (záhyby kůže) tenkou vrstvou měsíčkového kojeneckého krému (Weleda). Kůže zdravá a suchá toto ošetření nepotřebuje. Opruzeniny můžeme potírat mateřským mlékem. Je velmi hojivé a protizánětlivé. Mateřské mléko nemůžeme použít k potírání opruzenin způsobených kvasinkovou infekcí. Tyto opruzeniny jsou však zvláštní a každá maminka je pozná. Jsou to velmi úporná červená ložiska s bělavými žmolky na povrchu. Dítě má často moučnivku v ústech. V tomto případě necháme dítě co nejvíce s rozbaleným zadečkem. Pokud ho omýváme vodou, dobře všechny záhyby kůže osušíme. Otíráme olejem.
Péče o kůži obličeje
Před sluníčkem chráníme kůži dětským měsíčkovým krémem (Weleda), který obsahuje přirozený ochranný faktor 4 nebo ochrannými oleji. V zimě chráníme obličejík před mrazem měsíčkovým kojeneckým olejem, pár kapek oleje rozetřeme ve svých vlhkých rukou a poté naneseme na obličejík dítěte. Sliznici nosu ošetřujeme nosním olejem Baby (Cosmetic Karl Hadek) nebo kapeme do nosíku mateřské mléko. Toto je velmi vhodné též u zadní rýmy kojenců. Ouška při koupání pouze lehce otřeme po koupání vlhkou osuškou kolem zevního zvukovodu. Na trhu nabízené tyčinky určené k čištění uší nejsou pro malé děti vhodné. Pokud mají děti na temeni výraznou „mléčnou krustičku“, potíráme hlavičku dětským olejem, necháme několik hodin působit a po koupání setřeme. Mám velmi dobrou zkušenost s balzámem Lupulan (Cosmetic Carl Hadek International). K umytí vlásků nejsou vhodné šampony, používáme jen vodu, případně trochu čerstvého vaječného žloutku, který zbavíme blanky a vetřeme do vlasů, poté spláchneme. MUDr. Hofhanzlová
|